Paneller Türkiye

Geçmişten Günümüze Türk Medyasında Amerikan Nüfuzu-1

Türkiye’de medya gündemi belirlemekte ve kitlelerin “neyi nasıl düşüneceğini” kontrol edebilmektedir. Ancak toplumu kontrol eden ulusal medyayı da kontrol eden bir üst merci vardır. Küresel medya; sermaye kaynakları, siyasi bağlantıları ve kapitalist politikaları ile Türk medyasına birçok alanda nüfuz etmiştir. Ulusal medyanın Amerika’nın gerek medya içerikleri gerekse medya politikalarının etkisinde kalması sebebiyle; Türkiye toplumunun medya emperyalizmine ve buna bağlı olarak kültürel emperyalizme maruz kaldığı söylenebilir.

Günümüz Türk medyası; temeli Osmanlı döneminde atılmış olan Türk basınının devamı niteliğindedir. Türkiye’de medya yapılanması; büyük holdinglerin egemen olduğu bir düzenden müteşekkildir. Bu düzenin aktörleri zaman içerisinde sektöre yeni giren küçük işletmeleri satın alarak sahip oldukları medya kuruluşlarının sayısını arttırıp güç ve nüfuzlarını daha da yükseltmektedir. Türk medyasındaki holdingleşme; “tekelleşmeyi” beraberinde getirmektedir. Medyada tekelleşme; ifade özgürlüğünün ve tarafsız haberciliğin önünde büyük bir engeldir.

ABD’de baş gösteren tekelleşme olgusu zamanla Avrupa’da ve Türkiye’de etkisini göstermiştir. Dünya çapında; medya sistemlerine gelişmişlik ve yaygınlık açısından öncülük eden ABD’nin izlediği medya politikaları;  ABD’nin medya düzenini örnek alan diğer ülkelerde de izlenmiştir.  Küresel medyanın Türk medyasına olan etkileri;  “kültür emperyalizmi” ve “Amerikan kültürünün yaygınlaşması” gibi iki temel sorunu beraberinde getirmiştir.

Yazının devamı için “indir” sekmesine tıklayın.

Yazar hakkında

tayder tayder

Yorum yaz